Czy wiesz co przewozisz? - Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu

Czy wiesz co przewozisz?

Czy wiesz co przewozisz?

 

Coraz więcej osób korzysta z zagranicznych wycieczek i wczasów. Oferty biur podróży kuszą atrakcyjnymi cenami i przepiękną lokalizacją miejsc wypoczynku. Nierzadko na wyjazd decydujemy się w ostatniej chwili. Pośpiech i niewiedza może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. Nieświadomie możemy stać się przemytnikami narkotyków, dlatego właśnie MZ i MSWIA zorganizowało kampanię profilaktyczno-edukacyjną. Nazwa powyższej kampanii, tj. „Czy wiesz, co przewozisz? Niewiedza kosztuje…” ma przypominać osobom wybierającym się za granicę w celach turystycznych lub zarobkowych o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas podróży. Do ogólnopolskiej kampanii włączyła się także raciborska Policja. Działania o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym prowadzone w ramach powyższej kampanii mają na celu przeciwdziałanie i ograniczenie nieświadomego udziału w dystrybucji narkotyków. Zadaniem funkcjonariuszy policji jest zaangażowanie w nią jak najszerszej liczby instytucji związanych między innymi z turystyczną i zarobkową migracją ludności poza granice kraju. Za pośrednictwem, których to instytucji przekazana zostanie podstawowa wiedza pozwalająca na uniknięcie poważnych konsekwencji prawnych związanych z nieświadomym udziałem w procederze przestępczym jakim jest handel narkotykami.

 

PAMIĘTAJ!!! 
 

  • Wybierając się za granice nie ufaj obcym osobom!

  • Strzeż swojego bagażu! W miarę możliwości miej go w polu widzenia. Zwracaj uwagę na torby - szczególnie podczas kontroli granicznej, aby nie doszło do ich celowej podmiany. Zabezpiecz bagaże w taki sposób, aby nie można było ich otworzyć - Jeżeli jest taka możliwość oddaj torby do zafoliowania.

  • Nie przyjmuj do przewiezienia przez granicę żadnych pakunków od nieznajomych! Nie zgadzaj się przewozić żadnych leków ani prezentów za granicę.

  • Każdą podejrzaną sytuację zgłaszaj odpowiednim służbą.
  • Nie ufaj osobom, które proponują Ci wyjątkowo tanią wycieczkę zagraniczną!


PAMIĘTAJ!!!
 

  • Nawet niezamierzone, nieświadome przewożenie substancji odurzających jest przestępstwem!
  • Każde takie przestępstwo jest ścigane według prawa obowiązującego w danym państwie – w niektórych krajach kary są niezwykle surowe i za przemyt narkotyków może grozić nawet kara śmierci!