Drogówka Apeluje ! Ostrożnie na drodze ! - 2018 - rok pieszego - Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu

2018 - rok pieszego

Drogówka Apeluje ! Ostrożnie na drodze !

Raciborska drogówka apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Kierowcy „noga z gazu”. Pojawiają się ujemne temperatury oraz opady śniegu, a w ostatnich dniach wichury, zawieje i zamiecie śnieżne. Jest ślisko. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na jezdni. Uwaga na pieszych! Apelujemy również do wszystkich mieszkańców miasta, aby nie byli obojętni wobec osób bezdomnych i samotnych znajdujących się w naszym otoczeniu. Często wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie!

Zima to trudny okres, niejednemu kierowcy spędzający sen z powiek. Szybko zmieniają się wtedy warunki pogodowe i drogowe. Pojawiają się ujemne temperatury oraz opady śniegu, a w ostatnich dniach wichury, zawieje i zamiecie śnieżne. To powoduje, że na drogach jest bardzo ślisko. Dlatego jastrzębscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Apelujemy o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Zimowe warunki wymagają od nas nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania naszego pojazdu do tego okresu. Jednym ze standardowych zabiegów, przygotowujących nasz samochód do niższych temperatur, jest zmiana opon z letnich na zimowe. Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy w zimowych warunkach. Objawia się to zwłaszcza w skróconej drodze hamowania, ale pamiętajmy, że jeśli bieżnik jest mocno zużyty, to opona nie trzyma się dobrze nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem.

Inną bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na inne auto jadące za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.

Pamiętajmy. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem w drogę, tym bardziej poprawi się bezpieczeństwo nasze i innych osób podróżujących.

Policja APELUJE do wszystkich mieszkańców Raciborza jak również powiatu raciborskiego. Okres zimowy jest wyjątkowo trudną porą dla osób bezdomnych. Każdego roku na terenie całego kraju odnotowuje się przypadki zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, prowadząca w konsekwencji do nadmiernego wychłodzenia organizmu. Dlatego nie bądźmy obojętni wobec osób bezdomnych i samotnych znajdujących się w naszym otoczeniu. Często wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie!