2018 - rok pieszego

Zanim rozpoczęły się ferie zimowe mundurowi mówili o bezpieczeństwie

Zanim rozpoczęły się ferie w województwie śląskim raciborscy policjanci jeszcze przed ich rozpoczęciem spotykali się z dziećmi i młodzieżą w przedszkolach i szkołach w Raciborzu, aby przygotować ich do bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Tegoroczne działania profilaktyczne podejmowane w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa w okresie ferii zimowych przebiegają pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo… na stoku” w ramach kampanii zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ferie zimowe to okres, w którym uczniowie mają dużo wolnego czasu, poznają nowe osoby, spędzają czas przed komputerem oraz na świeżym powietrzu korzystając z uroków zimy. Aby ten czas kojarzył się dobrze, z bezpiecznym wypoczynkiem raciborscy mundurowi odwiedzili w ubiegłym tygodniu uczniów i przedszkolaków  w Szkole Podstawowej w Pogrzebieniu ,  Przedszkolu nr 14 w Raciborzu oraz młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego.  W trakcie pogadanek policjanci poruszali tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w różnych sytuacjach dnia codziennego, a szczególnie podczas zimowego wypoczynku. Omawiano zasady bezpieczeństwa w trakcie zabaw na śniegu, podczas jazdy na nartach, sankach i łyżwach. Policjanci zwracali szczególną uwagę na to, aby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne i korzystać tylko z profesjonalnych lodowisk. Przypomniano również zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, wskazano na konieczność używania elementów odblaskowych, najmłodszym przekazano informacje o tym, jak i kiedy korzystać z numerów alarmowych. Uczniowie wysłuchali także porad związanych z bezpiecznym korzystaniem z internetu, a także zagrożeń związanych z używaniem wszelkiego rodzaju środków psychoaktywnych.

Na zakończenie spotkań przekazano informacje związane z ogłoszonym konkursem plastycznym promującym bezpieczne zachowania na stoku. Dzielnicowi uczestniczący w pogadankach wręczyli przedstawicielom placówek oświatowych plakaty informacyjne dotyczące funkcjonowania służby dzielnicowych.