Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

Bezpieczny senior- spotkanie z raciborskimi policjantami

Wczoraj przedstawiciele raciborskiej policji spotkali się z seniorami. Bezpieczeństwo osób starszych w domu i na drodze, potrzeba noszenia odblasków przez pieszych, oszustwa na „wnuczka”, założenia „Koperty życia” i karty ICE- to tylko niektóre zagadnienia poruszone na spotkaniu z seniorami w Klubie Olimpijczyka ,,Sokół”. Nie zabrakło także dyskusji na temat „Krajowej Mapy Zagrożeń”. Całość przebiegła w niezwykle miłej atmosferze i z pewnością, już wkrótce, zaowocuje kolejnymi wykładami.

Pierwsza część pogadanki  była poświęcona bezpieczeństwu w domu i miejscach publicznych, takich jak sklepy, parki, pociągi, czy inne środki komunikacji. W kolejnej części spotkania scharakteryzowano oszustwo metodą na „wnuczka”           i omówiono charakterystykę działania sprawców tego przestępstwa. Przy analizowaniu tych zagadnień policjanci zwrócili szczególną uwagę na problematykę ochrony danych osobowych.

Mundurowi omówili także skierowaną do seniorów, osób przewlekle chorych i przede wszystkim mieszkających samotnie ideę „Koperty życia”. Przekonywali, że przechowywany w lodówce, wypełniony kwestionariusz z danymi dotyczącymi schorzeń, historii choroby, zażywanych leków, personaliów chorego, lekarza prowadzącego i osoby najbliższej, może uratować życie. Podkreślali, że adresowana do lekarzy i ratowników pogotowania koperta stanowi nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej i skutecznej reakcji przez służby medyczne.

Policjanci wspomnieli również o karcie ICE. Przypomnieli, jakie założenia przyświecały przy jej tworzeniu i omówili korzyści, jakie może przynieść jej właścicielowi. Zaznaczyli, że zawarte na karcie ICE dane pozwolą m.in. na szybki kontakt z osobą najbliższą poszkodowanego i udzielenie mu właściwej pomocy.

W trakcie spotkania mundurowi  przekazali słuchaczom   odblaski i karty ICE. Wykład zamknęła dyskusja na temat „Krajowej Mapy Zagrożeń” i przygotowana ankieta mająca zobrazować przeprowadzoną debatę.