Ostatni weekend wakacji - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu

Wiadomości

Ostatni weekend wakacji

Data publikacji 26.08.2016

W dniach 26-28.08.2016 roku na terenie całej Polski przeprowadzone zostaną działania "Ostatni weekend wakacji", gdzie funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z uwagi na fakt, iż jest to ostatni weekend wakacji i na drogach widoczny będzie wzmożony ruch pojazdów, policjanci zwracać będą szczególną uwagę na bezpieczne powroty wczasowiczów z wakacji oraz na zapewnienie płynności i porządku ruchu.

Rusza akcja pod kryptonimem "Ostatni weekend wakacji". Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego naszej jednostki już dziś apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i wzmożonej czujności podczas powrotów z wakacji. Od piątku na drogach zwiększy się zatem liczba mundurowych, którzy troszczyć się będą o bezpieczeństwo podróżnych. W związku z tym wzrośnie liczba przeprowadzanych kontroli prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stanów technicznych pojazdów czy poruszania się zgodnie z przepisami. W ramach akcji w dniu 26.08.2016 roku przeprowadzone zostaną także działania "Prędkość". Policjanci sprawdzą czy uczestnicy ruchu kołowego przestrzegają obowiązujących ograniczeń prękości na drogach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Nie będzie żadnego pobłażania dla tych, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Apelujemy do kierujących o rozwagę. Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. 

Oto kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:

Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Trzeba skontrolować poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.

Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.

Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.

Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.