Wiadomości

Szkolenie dla dzielnicowych pod kątem ,,Przemocy w rodzinie”

Data publikacji 19.02.2018

W piątek w Sali odpraw Wydziału Prewencji raciborskiej komendy odbyło się szkolenie dla dzielnicowych. Tematem szkolenia była ,,Przemoc w rodzinie”, prowadzącą była młodszy aspirant Edyta Mazur. Spotkanie poprzedziło Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który trwa na terenie całego kraju w dniach od 19 do 25 lutego br.

Dzielnicowi to policjanci pierwszego kontaktu, to właśnie ich głównym zadaniem jest podejmowanie szeregu działań mających na celu pomóc osobom dotkniętym przemocą. Dlatego dla nich zostało zorganizowane to spotkanie w trakcie, którego prowadząca omówiła zakres możliwości udzielania pomocy osobom poszkodowanym jak również konsekwencji w stosunku do sprawców.  Ze szczególnym naciskiem został przedstawiony aspekt prawny odbierania dzieci i udziału w tym policji oraz współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się przemocą w rodzinie.

Pamiętaj !

Aby skutecznie przeciwstawić się agresji, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą przemocy może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii. Mundurowi z troską podchodzą do Państwa problemów. W tych działaniach korzystamy z procedury „Niebieskie Karty”, a w przypadku gdy potwierdzimy, że przemoc ta jest zjawiskiem powtarzającym się, wówczas prowadzimy postępowanie dotyczące przestępstwa znęcania się nad rodziną. Co ważne, każda wiadomość o przemocy przekazana mundurowym zostanie dokładnie sprawdzona i zweryfikowana. Mowa tu o sytuacjach, w których sąsiad, znajomy czy osoba bliska zasygnalizuje, że komuś dzieje się krzywda. W przypadku  znęcania i  przemocy domowej nie ma znaczenia, czy ofiara i sprawca pozostają spokrewnieni. W świetle uregulowań kodeksowych osobą najbliższą jest nie tylko członek rodziny, ale także np. konkubina/konkubent. A co dzieje się w przypadku, gdy potwierdzi się fakt znęcania nad bliskimi? Sprawcy nie pozostają bezkarni. O ich dalszym losie zadecyduje sąd. Oprawcy mogą trafić za kratki nawet na 5 lat. Prokurator oprócz przedstawienia zarzutów może orzec odpowiednie środki karne.

Powrót na górę strony