Wiadomości

WSPÓLNA AKCJA POLICJI, PROBOSZCZA I MOTOCYKLISTÓW-ODBLASKI DLA DZIECI

Data publikacji 04.12.2018

Wczoraj raciborska dzielnicowa z przedstawicielem drogówki wraz z proboszczem ks. Adrianem Bombelek z parafii św. Mikołaja w Raciborzu oraz motocyklistami przeprowadzili odblaskową akcję dla dzieci z parafii. Podczas wspólnych działań pod hasłem „Widoczny = Bezpieczny”, mundurowi apelowali o bezpieczeństwo na drodze oraz o noszenie elementów odblaskowych. Dzieci uczestniczące w roratach, zaraz po mszy otrzymały opaski odblaskowe.

Policjanci raciborskiej komendy już po raz drugi wspólnie z proboszczem parafii św. Mikołaja w Raciborzu i motocyklistami przeprowadzili wczoraj w kościele akcję odblaskową. Działania prowadzone były pod hasłami „Widoczny = Bezpieczny” . Celem przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa na drodze najmniej chronionych uczestników ruchu, czyli pieszych. Po roratach, mundurowi wraz z duchownym oraz motocyklistami wręczali wszystkim uczestniczącym w nabożeństwie dzieciom opaski odblaskowe. W ten sposób stróże prawa przekazali najmłodszym ponad 250 opasek odblaskowych, które ufundowali duchowni oraz motocykliści z grupy SRC Racibórz. Ponadto mundurowi w kościele przeprowadzili krótką prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wielu uczestników ruchu drogowego zapomina o obowiązku noszenia odblasków poza obszarem zabudowanym. Od 4 lat zapis ustawy prawo o ruchu drogowym nakłada na pieszych obowiązek umieszczania odblasków w sposób widoczny dla kierujących. Wspomnianymi elementami odblaskowymi mogą być wszelkie przedmioty doczepiane do ubrania, kamizelki, opaski, naklejki, smycze, itp. Ważne jest jednak ich umiejscowienie. Zaleca się, aby umieszczać je na wysokości kolan, dłoni oraz w okolicy klatki piersiowej i pleców. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, będziemy mieli pewność, że są one widoczne dla innych uczestników ruchu.


Wszelkie działania mające zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego wpisują się w kampanię MSWiA pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo…”.

Zdjęcia : KPP Racibórz, Nowiny Raciborskie