Apel do Seniorów ! uwaga na oszustów ! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu

Wiadomości

Apel do Seniorów ! uwaga na oszustów !

Data publikacji 04.11.2019

W ciągu ostatnich godzin oszuści działający metodą „na wypadek, policjanta” znowu się uaktywnili próbując oszukać seniorów z Raciborza, dzwoniąc na numery telefonów stacjonarnych. Dzięki licznym przekazom medialnym i szeroko zakrojonej profilaktyce, która zwiększa świadomość osób starszych oraz ich roztropności nie doszło do przestępstwa. Mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców całego powiatu raciborskiego po raz kolejny przypominamy i przedstawiamy porady. Przeczytajcie nasze rady – by nie dać się oszukać i nie utracić dorobku życia.

Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.