Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – interaktywne narzędzie dla każdego

Data publikacji 13.01.2021

Mapa dostępna jest w całym kraju. Każdy może podzielić się z Policją informacjami o zagrożeniach, które zauważył w miejscu swojego zamieszkania, wypoczynku lub pracy. Zgłoszenia trafiają do policjantów, którzy regularnie sprawdzają wskazane miejsca.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie śląskim, w tym również w powiecie raciborskim działa od 14 września 2016 roku. Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Zjawisko to zaś za pomocą mapy jest dokładnie lokalizowane w przestrzeni oraz czasie. Kiedy taka informacja dotrze do policji, zostanie zweryfikowana. Informacje, które można przekazać za pomocą mapy uwzględniają wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Mapa, obok aplikacji „Moja komenda”, jest również świetnym narzędziem do komunikowania się z dzielnicowym, do którego, jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu, dociera informacja o naniesionym zagrożeniu.

Należy jednak zaznaczyć, że taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru  alarmowego 112

Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, gdyż każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.